Започва международният фестивал за дигитални изкуства DA FEST в София

DA FEST
снимка: Facebook /Da Fest

Какви са новите артистични практики и значими постижения в най-динамично развиващата се арт сфера - дигиталните изкуства? Това ще разберем в дните до 30 октомври чрез събитията от програмата на осмия Международния фестивал за дигитални изкуства DA FEST, организиран в София от Национална художествена академия (НХА) и Фондация DA Lab. Куратори са Венелин Шурелов и Галина Димитрова-Димова.

Фестивалът стартира през 2009 г. като инициатива на Магистърската програма „Дигитални изкуства” на Националната художествена академия, припомня доц. д-р Венелин Шурелов.

„Ние счетохме, че това е едно логично продължение на процесите, които текат в ателието по дигитални изкуства на Академията. Защото за нас, творците, е необходим контекст, необходима е среда. За да създадем общност, тя трябва да бъде снабдена с живи примери, с циркулация на световни автори и на световно изкуство. И това всъщност правим от 2009 г. - опитваме се да синхронизираме едни глобални процеси, които тресат и витализират съвременното изкуство, снабдяват го с много съвременни теми, техники, практики. И ние, българите, имаме привилегията да стоим на тази световна карта”, казва Венелин Шурелов пред БНР-Радио София.

След първите три издания на ДА Фест, той се трансформира в биенале, като до момента в него са участвали над 400 автори от цял свят. „Много от международните творци, които минават през фестивала, казват, че като артистичен дух София подобна на Берлин преди 15-20 години. Забелязват възраждането на града, циркулацията на нови идеи, хора и практики“ обяснява Шурелов, който е преподавател в НХА и един от най-добрите български сценографи.

И тази година събитието ще събере над 30 изтъкнати творци от международната художествена сцена, млади автори и студенти от НХА. Предвидени са изложби, аудио-визуални, театрални и танцови пърформанси, видео арт прожекции, виртуална реалност, стрийминг, триизмерно картографиране, роботика и генеративни системи, лекции и презентации, творчески работилници и концерти. „Дигиталните изкуства са в този преход, в който естетиката се вижда не толкова като визуално събитие, а като социално такова и представя процесите, които ни правят по-достоверни. Защото в живота има и епидемия, локдауни, бъгове“ – обяснява Венелин Шурелов. И тъй като технологиите са твърде активна, витална част от всекидневието ни, може би затова артистите прибягват до тях, за да направят общуването с хората по-актуално и адекватно, добавя още той.

От миналото издание събитията в програмата на ДА Фест са „разпръснати“ из различни локации в столицата. Тази година няма да прави изключение, като голямата изложба, с която ще бъде открито осмото издание е разположена в галерия „Академия“ на НХА, откъдето всичко започва.

Източник:
БНР, снимка: Facebook /Da Fest
Върни се към IP в новините