Роботи и изкуствен интелект бяха в центъра на събитията по повод Световния ден на интелектуалната собственост

робот

Конференция на тема "Интелектуалната собственост в Роботиката и Изкуствения интелект" се проведе днес в София по случай 26 април – Световният ден на интелектуалната собственост. Събитието е организирано от Патентното ведомство в сътрудничество с Българската академия на науките и Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA) в рамките на Деня на отворените врати на интелектуалната собственост.

По време на форума можеха да се разгледат и различни иновативни експонати в областта на роботиката и автоматизацията.

 Трябва да има образование на обществеността, защото като че ли обществеността малко познава интелектуалната собственост, заяви Ваня Стойнева, заместник-министър на образованието и науката.

По време на поздравителните думи председателят на Българската академия на науките академик Юлиан Ревалски подчерта, че не само общността, но и учените не познават добре правата върху интелектуална собственост и че научните изследвания трябва да се трансформират в технически решения.

Петко Петков, член на Управителния съвет на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARA) обяви, че асоциацията е създала по собствена инициатива инкубатор, който цели да предоставя менторство на младежите как да защитят изобретенията, които са създали.

Заместник-ректорът на Университета за национално и световно стопанство проф. д-р. Цветана Стоянова подчерта, че заради COVID кризата в последните години наблюдаваме бурно навлизане на роботите и изкуствения интелект – „роботи бяха ангажирани дори и с ваксинирането на хора, за да става по-бързо“ – каза проф. д-р. Стоянова. В допълнение тя разказа и за един интересен случай от последните години как благодарение на изкуствен интелект покойният Франк Синатра може да изпее песен на Бритни Спиърс и попита: "А къде отиват правата?"