Без Дунавско хоро?

носия

Символът на новогодишното веселие – Дунавското хоро, чийто създател е Дико Илиев, е произведение, което той композира, докато работи в оркестъра на Тридесет и шести пехотен козлодуйски полк в Оряхово и впоследствие го аранжира за духов оркестър. Тази великолепна музика, която носи празнично настроение, събира и обединява хората в първите секунди на всяка Нова година, е със защитени права до 2056 година и всяко нейно публично изпълнение по закон трябва да става след уреждането им, коментира "МУЗИКАУТОР".

Преди 85 години Дико Илиев създава Дунавското хоро, което чуеш ли го веднъж остава завинаги в съзнанието ти. Композира го, докато работи с оркестъра на 36-ти пехотен полк в Оряхово, пише БНТ.

Дунавското хоро не е фолклор, има си автор. Заради това неговите права се пазят, разбира се от своя автор и от неговите наследници. Когато става дума за такова произведение, което е музикално правата са в рамките на 70 години. Така, че съвсем естествено, който ползва това произведение заплаща някаква част от него, каза проф. д-р Николай Ненов - директор на РИМ-Русе.

Въпреки множеството законодателни инициативи и синхронизиране на действащата нормативна уредба с тази в Европейския съюз, в България творците продължават да бъдат ощетявани. Техните музикални произведения се използват, без да бъдат предварително уредени правата им по Закона за авторското право и сродните му права. Това се дължи на недостатъчния ресурс на държавата в контрола по спазването на закона, а в голяма степен и на нагласата на обществото и неразбирането за същността на правата и задълженията на ползвателите на авторски труд, допълва "МУЗИКАУТОР".

Министерството на културата отговаря за контрола дали Дунавското хоро звучи с валиден музикален лиценз, припомня БНТ.