foto: ipffestival.com
Предстоят 10 дни на Международния фестивал на портретните филми (IPFF), в които в София, Пловдив, Велико Търново и Варна ще има прожекции на „филми, включващи образи и герои, разказващи истории, разчупващи повърхността на възприятията и достигащи до сърцевината“.
„През 2020 г., въпреки трудното време, в първото издание постигнахме обогатяване с кинообмен на различни идеи. Надяваме се и тази година да сме доволни“, сподели пред Радио София Ана-Мария Сотирова, основател на фестивала.
Засега фокусът е върху късометражно кино. Филмовият портрет може да е биографичен, но може да е и документален, и художествен, дори експериментален. Възможно е филмът да е автопортрет, колективен или алтернативен портрет.
Фестивалът от 17 до 27 ноември ще протече под наслова „Да се почувстваме необичайно“. Това е обусловено както от различните кино категории на форума, така и от времето, в което живеем, допълни Джули Хаджолян, програмен директор на фестивала.
Понеже става на късометражно кино, много често авторите прибягват до експериментални похвати, за да кажат много в малкото време и с малко средства. Но от това филмът става още по-интересен, с индивидуални, субективни гледни точки, каза още Хаджолян.
В програмата се включват както утвърдени автори и герои, така и млади творци.
Сред съпътстващите събития на фестивала са фотоизложба (18 ноември в Дома на киното), - отворена дискусия, както и куиз „за портретно кино и не само“.
В София прожекциите и събитията са от 17 до 20 ноември в Дома на киното и в Културния център G8.